The M20-7890446 is a 4-contact 2.54mm female SIL Board-to-board Socket with 100% tin over nickel phosphor bronze contacts, 100% tin over nickel plated termination and black UL94V-0 polyamide (nylon) 6T housing. The M20 series receptacle has 3mm solder PC tails, horizontal connector orientation, PC tail/through board connection type and side entry style. It is suitable for use with 0.64mm square mating pin size. Two point solder fixing for connector rigidity. Suitable for interconnecting board to board. The socket is a box section design with a latch to locate and hold in an insulated housing.
- 3A Current rating
- 20mΩ Maximum contact resistance
- 1000MΩ Minimum insulation resistance
- 500VAC for one minute Voltage proof
應用
Commercial, Industrial
技術規格
Board-to-Board
1Rows
Through Hole Mount
Phosphor Bronze
No SVHC (04-Feb-2026)
2.54mm