FRDM-MC36XSD-EVB is a Freedom analogue board multi-platform based on MC06XSD200 eXtreme Switch. Freedom board FRDM-MC36XSD-EVB is a hardware for evaluation and development for many industrial application. It features 4 power outputs 6mohm that can drive up to 12A under 36V max operating voltage. Power outputs are configurable, protected and give some key diagnostics to the user. This board is compatible with multiple hardware type such as Arduino®, NXP's Freedom MCUs, RIotBoard or Raspberry Pi. Basic software bricks are provided to ease your development for these different environments.
- 4 power channels with up to 12A steady-state current per channel
- Separate bulb and DC motor latched over-current handling
- Sleep mode with minimal supply current (<lt/> 20µA at 24V)
- Normal operating range: 8.0 - 36V, extended range: 6.0 - 58V
- Individually programmable internal/external PWM clock signals
- Overcurrent, short-circuit, and overtemperature protection with programmable auto-retry functions
- Accurate temperature and current sensing
- Open-load detection (channel in OFF and ON state), also for LED applications
- 3.3V 16-bit SPI port for device control, configuration, and diagnostics