製造商產品編號M52-5002045
訂購代碼1099545
Product RangeArcher M52 Series
Connector SystemsBoard-to-Board
Pitch Spacing1.27mm
No. of Rows1Rows
No. of Contacts20Contacts
Connector MountingThrough Hole Mount
Product RangeArcher M52 Series
Contact MaterialCopper
Contact PlatingGold Plated Contacts
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
產品總覽
The M52-5002045 is a 20-contact 1.27 x 2.5mm female SIL Board-to-board Socket with gold plated brass contacts, gold plated termination and black UL94V-0 polyamide (nylon) 6T housing. The M52 series connector has 3mm PC Tail, 4.6mm connector height, vertical connector orientation and PC tail/through board connection type. It is suitable for use with 0.46mm square mating pin size.
- 1A Current rating
- 30mΩ Maximum contact resistance
- 1000MΩ Minimum insulation resistance
- 500VAC for one minute Dielectric withstanding voltage
- 300 cycles Durability
應用
Commercial, Industrial
技術規格
Connector Systems
Board-to-Board
No. of Rows
1Rows
Connector Mounting
Through Hole Mount
Contact Material
Copper
SVHC
No SVHC (04-Feb-2026)
Pitch Spacing
1.27mm