                                                                                                  Evaluation Board, Server PSU, CoolMOS G7 MOSFET, 80Plus Titanium, 1.6kW
                                                                                                  EVAL1K6WPSUG7DDTOBO1 is an evaluation board (EVAL_1K6W_PSU_G7_DD) that represents a complete system solution for a 1600W server power supply (PSU) which achieves the 80Plus® Titanium® standard. The power supply is composed of a continuous conduction mode (CCM) bridgeless power factor corrector (PFC) using a bi-directional switch and a half-bridge LLC DC-DC resonant converter. Suitable for applications consumer electronics, industrial applications, home appliances, server, telecom and renewables applications.
                                                                                                  • 176V to 265V supply voltage range
                                                                                                  • 12.1V to 12.2V output voltage range
                                                                                                  • 132A output current maximum