                                                                                                  Inductor, Filter, High Current, 330 µH, 1.6 A, 0.257 ohm, ± 15%, IHD Series
                                                                                                  Inductance330µH
                                                                                                  DC Current Rating1.6A
                                                                                                  DC Resistance Max0.257ohm
                                                                                                  The IHD3EB331L is a 330µH Axial Leaded Inductor with ferrite core and 20AWG pre-tinned solid soft copper leads. This high current filter inductor is protected by flame retardant UL type VW-1 per MIL-I-23053/5, class 3 requirements polyolefin tubing. The IHD series inductor features high saturation bobbin used allowing high inductance with low DC resistance, the high resistivity core offers very high parallel resistance, resulting in maximum coil performance.
                                                                                                  1.6A
                                                                                                  330µH
                                                                                                  0.257ohm