                                                                                                  EVAL-LT8333-AZ is an evaluation board for LT8333 low IQ boost/SEPIC/inverting converter with 3A, 40V switch. It features the LT®8333 in a SEPIC configuration. It operates with a switching frequency of 2MHz and is designed to convert a 3V to 26V source to 12V output. The converter can output up to 1.25A depending on the input voltage. This evaluation circuit features Spread Spectrum Frequency Modulation (SSFM) and EMI filters to provide optimum EMI performance. The LT8333 boost/SEPIC/inverting converter IC operates over an input range of 2.8V to 40V, suitable for automotive, telecom and industrial applications.