製造商產品編號3386F-1-203LF
訂購代碼9354646
Product Range3386 Series
技術資料表
Trimmer TypeSingle Turn
Element MaterialCermet
Adjustment TypeTop Adjust
Track Resistance20kohm
Potentiometer MountingThrough Hole
No. of Turns1Turns
Product Range3386 Series
Power Rating500mW
Resistance Tolerance± 10%
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Trimmer Shape / Size3/8 Inch Square
Resistor Case / Package-
Product Length9.53mm
Product Width9.53mm
Product Height4.83mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
Qualification-
MSL-
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
產品總覽
- 3/8inch square potentiometer
- Top adjust type (F,G,K,P,R,U,V,Y) or side adjust type (B,C,J,X,H,S,W)
- Resistance value ranges from 10 ohm to 2Mohm
- ±10% tolerance
- Temperature coefficient TCR of ±100ppm/°C
- Operating temperature ranges from -55°C to +125°C
- Power rating is 0.5W
- Rotational life of 200 cycles
- Available with a knob for finger adjust
- Available with extended shaft and cross slot rotor
技術規格
Trimmer Type
Single Turn
Adjustment Type
Top Adjust
Potentiometer Mounting
Through Hole
Product Range
3386 Series
Resistance Tolerance
± 10%
Trimmer Shape / Size
3/8 Inch Square
Product Length
9.53mm
Product Height
4.83mm
Operating Temperature Max
125°C
MSL
Element Material
Cermet
Track Resistance
20kohm
No. of Turns
1Turns
Power Rating
500mW
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Resistor Case / Package
Product Width
9.53mm
Operating Temperature Min
-55°C