製造商產品編號3386H-1-502LF
訂購代碼9354980
Element MaterialCermet
Adjustment TypeSide Adjust
Track Resistance5kohm
Product Range3386 Series
Power Rating500mW
Resistance Tolerance± 10%
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Trimmer Shape / Size3/8 Inch Square
Resistor Case / Package-
Product Length9.53mm
Product Width4.83mm
Product Height9.53mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
產品總覽
- 3/8inch square potentiometer
- Top adjust type (F,G,K,P,R,U,V,Y) or side adjust type (B,C,J,X,H,S,W)
- Resistance value ranges from 10 ohm to 2Mohm
- ±10% tolerance
- Temperature coefficient TCR of ±100ppm/°C
- Operating temperature ranges from -55°C to +125°C
- Power rating is 0.5W
- Rotational life of 200 cycles
- Available with a knob for finger adjust
Adjustment Type
Side Adjust
Resistance Tolerance
± 10%
Product Length
9.53mm
Product Height
9.53mm
Operating Temperature Max
125°C
Track Resistance
5kohm
Power Rating
500mW
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Resistor Case / Package
Product Width
4.83mm
Operating Temperature Min
-55°C