製造商產品編號3386P-1-103LF
訂購代碼9355030
Element MaterialCermet
Adjustment TypeTop Adjust
Track Resistance10kohm
Product Range3386 Series
Power Rating500mW
Resistance Tolerance± 10%
Temperature Coefficient± 100ppm/°C
Trimmer Shape / Size3/8 Inch Square
Resistor Case / Package-
Product Length9.53mm
Product Width9.53mm
Product Height4.83mm
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
產品總覽
- 3/8inch square potentiometer with through hole mounting
- Top adjust type
- 1 turns and rotational life of 200 cycles
- Resistance value is 10Kohm
- ±10% resistance tolerance
- Temperature coefficient is ±100ppm/°C
- Available with extended shaft and cross slot rotor
- 900VAC dielectric strength at sea level and 100 % tin-plated terminal, cermet element material
- Power rating is 500mW
- Operating temperature ranges from -55°C to +125°C
Adjustment Type
Top Adjust
Resistance Tolerance
± 10%
Product Length
9.53mm
Product Height
4.83mm
Operating Temperature Max
125°C
Track Resistance
10kohm
Power Rating
500mW
Temperature Coefficient
± 100ppm/°C
Resistor Case / Package
Product Width
9.53mm
Operating Temperature Min
-55°C