PRQE75W-E12-S15-D
Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE & Railway, Quarter Brick, 75 W, 1 Output, 15 V
圖片僅供舉例說明。 請參閱產品描述。
3 有存貨
需要更多?
3 件可于 3-4 個工作日後配送(英國 件庫存)
| 數量 | 價格 |
|---|---|
價格Each
最少: 1
多項: 1
品項附註
僅針對此訂單新增至訂單確認、發票和出貨備註。
產品訊息
製造商CUI
訂購代碼3976739
Product RangePRQE75W-D Series
技術資料表
Power Supply ApplicationsITE & Railway
DC / DC Converter TypeQuarter Brick
Input Ratio-
Output Power Max75W
No. of Outputs1 Output
Output Voltage - Output 115V
Output Current - Output 15A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output RegulationRegulated
Isolation Voltage3kV
Input Voltage DC Nom36V
DC / DC Converter Output TypeFixed, Adjustable
Width36.8mm
Height12.7mm
Depth57.9mm
Input Voltage DC Min9V
Input Voltage DC Max75V
Product RangePRQE75W-D Series
SVHCLead (21-Jan-2025)
產品總覽
PRQE75W-D series is a 75W quarter-brick DC to DC converter housed in a fully encapsulated case. These high-power DC to DC converters offer EN 62368-1 certification, high efficiency and an ultra-wide 8:1 input range in an industry standard quarter brick package. Ideal for railway, renewable energy, and industrial applications where a large amount of power is necessary in a compact package.
- PRQE75W-D series DC to DC converter with 50W single isolated output and 15V output voltage
- ¼-brick package with industry standard pin-out
- Ultra-wide input voltage range from 9V to 75V
- Output short circuit, overcurrent, overvoltage and overtemperature protection
- 3000VDC isolation voltage, 5000meter operating altitude
- Designed to meet EN 61373, EN 45545-2 and UL/EN/IEC 62368-1
- Meets EN 50155 with external components
- Switching frequency of 200KHz (PWM mode), ambient operating temperature range from -40°C to 105°C
- 90% efficiency
- DIP mounting style, UL 94V-0, DAP plastic case, 57.9mm x 36.8mm x 12.7mm dimension
技術規格
Power Supply Applications
ITE & Railway
Input Ratio
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
5A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
3kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed, Adjustable
Height
12.7mm
Input Voltage DC Min
9V
Product Range
PRQE75W-D Series
DC / DC Converter Type
Quarter Brick
Output Power Max
75W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Regulated
Input Voltage DC Nom
36V
Width
36.8mm
Depth
57.9mm
Input Voltage DC Max
75V