製造商產品編號M20-7830446
訂購代碼7991991
Product RangeM20
技術資料表
Connector SystemsBoard-to-Board
Pitch Spacing2.54mm
No. of Rows2Rows
No. of Contacts8Contacts
Connector MountingThrough Hole Mount
Product RangeM20
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact PlatingTin Plated Contacts
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
產品總覽
The M20-7830446 is a 8-contact 2.54mm female DIL Board-to-board Socket with 100% tin over nickel plated phosphor bronze contacts and black UL94V-0 polyamide (nylon) 6T housing. The M20 series receptacle has 3mm PC solder tails, vertical connector orientation, PC tail/through board connection type, side stackable and top entry style. It is suitable for use with 0.64mm square mating pin size. Suitable for interconnecting board to board. The socket is a box section design with a latch to locate and hold in an insulated housing.
- 3A Current rating
- 20mΩ Contact resistance
- 1000MΩ Minimum insulation resistance
- 1000VAC Voltage proof
- 300 operations Durability
應用
Commercial, Industrial
技術規格
Connector Systems
Board-to-Board
No. of Rows
2Rows
Connector Mounting
Through Hole Mount
Contact Material
Phosphor Bronze
SVHC
No SVHC (04-Feb-2026)
Pitch Spacing
2.54mm