製造商產品編號REFXDPL8210U35WTOBO1
訂購代碼4410878
其他名稱SP001886070
技術資料表
Silicon ManufacturerInfineon
Silicon Core NumberXDPL8210
Kit Application TypeLED Driver
Application Sub TypeFlyback Controller
Core Architecture-
Core Sub-Architecture-
Silicon Family Name-
Kit ContentsReference Board XDPL8210
Product Range-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
產品總覽
REFXDPL8210U35WTOBO1 is a 35W reference board for LED driver with isolated 0 to 10V dimming and dim-to-off operation. This reference board operates as a constant current board with XDP™ digital power controller IC XDPL8210 for LED drivers. The board features analogue dimming input with CDM10VD device. It has excellent power quality over wide load range. With the REF-XDPL8210-U35W output current and output power are configurable by parameters via the XDP™ interface board (IF-BOARD.DP-GEN2) and .dp Vision software. It provides protections for all failure modes.
- Wide input range from 90VAC to 305VAC
- Output current up to 830mA
- Dimming: 10mA or <1% of nominal output current
- Low stand-by power is less than 150mW
- PF is greater than 0.98 at 230V/50Hz for nominal load
- THD is less than 8% at 230V/50Hz for nominal load
- 0-10V dimming down to 1% of nominal output
- Connector for XDP™ interface board for parameter configuration
- Small form factor of 98mm x 63mm