製造商產品編號SC39-11EWA
訂購代碼2314232
技術資料表
LED ColourRed
Forward Current If20mA
Forward Voltage2V
Luminous Intensity4.1mcd
No. of Digits / Alpha1
Character Size9.9mm
Common ConnectionCommon Cathode
Product Range-
SVHCNo SVHC (23-Jan-2024)
產品總覽
The SC39-11EWA is a 9.9mm single digit numeric Display with white diffused lens. The high efficiency red source device is made with gallium arsenide phosphide on gallium phosphide orange light emitting diode.
- 0.39" Digit height
- Low current operation
- Excellent character appearance
- Easy mounting on P.C. boards or sockets
- Mechanically rugged
- Grey face, white segment
- Common cathode, right hand decimal
應用
Industrial, Imaging, Video & Vision, Clock & Timing
技術規格
LED Colour
Red
Forward Voltage
2V
No. of Digits / Alpha
1
Common Connection
Common Cathode
SVHC
No SVHC (23-Jan-2024)
Forward Current If
20mA
Luminous Intensity
4.1mcd
Character Size
9.9mm