                                                                                                  Ceramic Disc Capacitor, 2200 pF, 3.15 kV, -20%, +80%, E, 7.5 mm, Radial Leaded
                                                                                                  Capacitance2200pF
                                                                                                  Voltage(DC)3.15kV
                                                                                                  Lead Spacing7.5mm
                                                                                                  The DEB series from Murata are radial Class 2 high voltage ceramic capacitors. These capacitors are available in small size and high capacitance values ranging from 100pF to 10000pF. Capacitors available in 5mm, 7.5mm and 10mm lead space and ideally used in decoupling circuits.
                                                                                                  • Rated DC voltage of 500V to 6.3KV
                                                                                                  • ±0.25pF, ±0.5pF%, ±5%, ±10% and -20% to +80%tolerance
                                                                                                  2200pF
                                                                                                  7.5mm
                                                                                                  3.15kV