製造商產品編號EXB38V472JV
訂購代碼
整卷2692886
複捲式2060105RL
條帶式包裝2060105
Product RangeEXB-38V Series
技術資料表
Resistance4.7kohm
Network Circuit TypeIsolated
No. of Resistors4Resistors
Resistor Case / Package1206 [3216 Metric]
Resistor TerminalsConvex
Resistance Tolerance± 5%
Voltage Rating50V
Power Rating per Resistor63mW
Temperature Coefficient± 200ppm/°C
Resistor TypeArray
Resistor TechnologyThick Film
Resistor MountingSurface Mount Device
Terminal Pitch0.8mm
Power Rating-
Product Length3.2mm
Product Width1.6mm
Product Height0.5mm
Product RangeEXB-38V Series
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Max125°C
QualificationAEC-Q200
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
產品總覽
The Panasonic EXB38 series are isolated thick film chip resistor networks with convex termination. The Resistance range includes E24 decade values from 10 ohm to 1Mohm. These integrated discrete resistors can effectively reduce PCB space with high component reliability and more efficient for pick and place application.
- Automotive grade AEC-Q200 compliant
- EIA 0603 resistor array
- 4 resistors in 3.2mm × 1.6mm size with 8 terminals
- Power rating of 0.063W/element at 70°C
- ±5% tolerance
- Improvement of placement efficiency
- Meets IEC 60115-9, JIS C 5201-9 and EIAJ RC-2129 standards
- Jumpers are also available
- Operating temperature range -55°C to 125°C
技術規格
Resistance
4.7kohm
No. of Resistors
4Resistors
Resistor Terminals
Convex
Voltage Rating
50V
Temperature Coefficient
± 200ppm/°C
Resistor Technology
Thick Film
Terminal Pitch
0.8mm
Product Length
3.2mm
Product Height
0.5mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Network Circuit Type
Isolated
Resistor Case / Package
1206 [3216 Metric]
Resistance Tolerance
± 5%
Power Rating per Resistor
63mW
Resistor Type
Array
Resistor Mounting
Surface Mount Device
Power Rating
Product Width
1.6mm
Product Range
EXB-38V Series
Operating Temperature Max
125°C