製造商產品編號STGE200NB60S
訂購代碼1293645
技術資料表
Continuous Collector Current200A
IGBT ConfigurationSingle
Collector Emitter Saturation Voltage1.6V
Power Dissipation600W
Operating Temperature Max150°C
Transistor Case StyleISOTOP
No. of Pins4Pins
IGBT TerminationScrew
Collector Emitter Voltage Max600V
IGBT Technology-
Transistor MountingPanel
Product Range-
MSL-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
產品總覽
The STGE200NB60S is a N-channel low drop PowerMESH™ IGBT using the latest high voltage technology based on a patented strip layout. STMicroelectronics has designed an advanced family of IGBTs, the PowerMESH™ IGBT with outstanding performances. The suffix S identifies a family optimized to achieve very low VCE(sat) (at maximum frequency of 1kHz).
- High input impedance (voltage driven)
- Low on-voltage drop (Vcesat)
- Off losses include tail current
- Low gate charge
- High current capability
應用
Motor Drive & Control, Motor Drive & Control, Power Management
技術規格
Continuous Collector Current
200A
Continuous Collector Current
200A
Power Dissipation
600W
Transistor Case Style
ISOTOP
IGBT Termination
Screw
IGBT Technology
Product Range
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
IGBT Configuration
Single
Collector Emitter Saturation Voltage
1.6V
Operating Temperature Max
150°C
No. of Pins
4Pins
Collector Emitter Voltage Max
600V