製造商產品編號STM32F031K6T7
訂購代碼2469547
Product RangeSTM32 Family STM32F0 Series Microcontrollers
技術資料表
Device CoreARM Cortex-M0
Data Bus Width32 bit
Operating Frequency Max48MHz
Program Memory Size32KB
No. of Pins32Pins
IC Case / PackageLQFP
No. of I/O's25I/O's
InterfacesI2C, LIN, SPI, USART
RAM Memory Size4KB
ADC Channels10Channels
ADC Resolution12Bit
Supply Voltage Min2V
Supply Voltage Max3.6V
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max105°C
IC MountingSurface Mount
MCU FamilySTM32
MCU SeriesSTM32F0
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
產品總覽
- Microcontroller with ARM® 32bit Cortex™-M0 CPU, frequency up to 48MHz in 32 pin LQFP package
- CRC calculation unit, 32Kb flash, 4KB SRAM
- 2V to 3.6V voltage range, power-on/power down reset (POR/PDR)
- 4 to 32MHz crystal oscillator, internal 40KHz RC oscillator
- 25 GPIO, 5-channel DMA controller
- (10 ext + 3 int) 12bit ADC
- 1 (16bit) advanced control, 4 (16bit) 1 (32bit) general purpose timers
- Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from stop/standby
- SPI, I2C and USART communication interfaces
- Serial wire debug (SWD), 96bit unique ID
警告
技術規格
Product Range
STM32 Family STM32F0 Series Microcontrollers
Data Bus Width
32 bit
Program Memory Size
32KB
IC Case / Package
LQFP
Interfaces
I2C, LIN, SPI, USART
ADC Channels
10Channels
Supply Voltage Min
2V
Operating Temperature Min
-40°C
IC Mounting
Surface Mount
MCU Series
STM32F0
MSL
MSL 3 - 168 hours
Device Core
ARM Cortex-M0
Operating Frequency Max
48MHz
No. of Pins
32Pins
No. of I/O's
25I/O's
RAM Memory Size
4KB
ADC Resolution
12Bit
Supply Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
105°C