製造商產品編號STM32F042F6P6
訂購代碼2469549
Product RangeSTM32 Family STM32F0 Series Microcontrollers
技術資料表
Device CoreARM Cortex-M0
Data Bus Width32 bit
Operating Frequency Max48MHz
Program Memory Size32KB
No. of Pins20Pins
IC Case / PackageTSSOP
No. of I/O's16I/O's
InterfacesCAN, I2C, SPI, USART, USB
RAM Memory Size6KB
ADC Channels9Channels
ADC Resolution12Bit
Supply Voltage Min2V
Supply Voltage Max3.6V
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max85°C
IC MountingSurface Mount
MCU FamilySTM32
MCU SeriesSTM32F0
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
產品總覽
ARM® based 32bit MCU with up to 32KB flash, crystal-less USB FS 2.0, CAN, 9 timers, ADC.
- Core: Arm® 32bit Cortex®-M0 CPU, frequency up to 48MHz
- CRC calculation unit
- 2V to 3.6V digital and I/O, VDDA = from VDD to 3.6V analogue supply (reset and power management)
- Power-on/Power down reset (POR/PDR), programmable voltage detector (PVD)
- 4 to 32MHz crystal and internal 40KHz RC oscillator, 32KHz oscillator for RTC with calibration
- All mappable on external interrupt vectors (up to 24 fast I/Os with 5V tolerant capability)
- 5ch DMA controller, one 12bit, 1.0µs ADC (up to 10 channels)
- Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from stop/standby
- Temperature range from -40°C to 85°C
- HDMI CEC wakeup on header reception, Serial Wire Debug (SWD)
警告
技術規格
Product Range
STM32 Family STM32F0 Series Microcontrollers
Data Bus Width
32 bit
Program Memory Size
32KB
IC Case / Package
TSSOP
Interfaces
CAN, I2C, SPI, USART, USB
ADC Channels
9Channels
Supply Voltage Min
2V
Operating Temperature Min
-40°C
IC Mounting
Surface Mount
MCU Series
STM32F0
MSL
MSL 1 - Unlimited
Device Core
ARM Cortex-M0
Operating Frequency Max
48MHz
No. of Pins
20Pins
No. of I/O's
16I/O's
RAM Memory Size
6KB
ADC Resolution
12Bit
Supply Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
85°C