製造商產品編號STM32F103R6H6A
訂購代碼2333162
Product RangeSTM32 Family STM32F1 Series Microcontrollers
技術資料表
Device CoreARM Cortex-M3
Data Bus Width32 bit
Operating Frequency Max72MHz
Program Memory Size32KB
No. of Pins64Pins
IC Case / PackageTFBGA
No. of I/O's51I/O's
InterfacesCAN, I2C, SPI, USART, USB
RAM Memory Size10KB
ADC Channels16Channels
ADC Resolution12Bit
Supply Voltage Min2V
Supply Voltage Max3.6V
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max85°C
IC MountingSurface Mount
MCU FamilySTM32
MCU SeriesSTM32F1
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
產品總覽
The STM32F103R6H6A low density incorporates the high-performance ARM Cortex™-M3 32-bit RISC core operating at a 72 MHz frequency, high-speed embedded memory, and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses
- Two 12-bit ADCs
- Three general purpose 16-bit timers plus one PWM timer
- Sleep, Stop and Standby modes
- Dual-sample and hold capability
- Temperature sensor
- 7-channel DMA controller
- Serial wire debug & JTAG interfaces
應用
Motor Drive & Control, Medical, Industrial
警告
技術規格
Product Range
STM32 Family STM32F1 Series Microcontrollers
Data Bus Width
32 bit
Program Memory Size
32KB
IC Case / Package
TFBGA
Interfaces
CAN, I2C, SPI, USART, USB
ADC Channels
16Channels
Supply Voltage Min
2V
Operating Temperature Min
-40°C
IC Mounting
Surface Mount
MCU Series
STM32F1
MSL
MSL 3 - 168 hours
Device Core
ARM Cortex-M3
Operating Frequency Max
72MHz
No. of Pins
64Pins
No. of I/O's
51I/O's
RAM Memory Size
10KB
ADC Resolution
12Bit
Supply Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
85°C