The STM32F103VEH6 is a high density performance line STM32 F1 series 32-bit Microcontroller incorporates the high-performance ARM Cortex-M3 RISC core operating at a 72MHz frequency, high speed embedded memories (Flash memory up to 512kB and SRAM up to 64KB) and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. This device offer three 12-bit ADCs, four general purpose 16-bit timers plus one PWM timer, as well as standard communication interfaces - up to two I²Cs, three SPIs, two I²Ss, one SDIO, five USARTs, an USB and a CAN.
- 72MHz Maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
- Single cycle multiplication and hardware division
- Flexible static memory controller with 4 chip select
- LCD parallel interface, 8080/6800 modes
- Clock, reset and supply management
- POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
- 4 to 16MHz Crystal oscillator
- Internal 8MHz factory trimmed RC
- Internal 40kHz RC
- 32kHz Oscillator for RTC with calibration
- Sleep, stop and standby modes
- VBAT supply for RTC and backup registers
- 12-channel DMA Controller
- Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
- Cortex-M3 embedded trace macrocell™
- 2 x Watchdog timers (Independent and window)
- SysTick Timer
- CAN interface (2.0B Active)
- USB 2.0 full speed interface
- 96-bit Unique ID
應用
警告
技術規格
STM32 Family STM32F1 Series Microcontrollers
32 bit
512KB
BGA
CAN, I2C, SPI, USART, USB
16Channels
2V
-40°C
Surface Mount
STM32F1
MSL 3 - 168 hours
ARM Cortex-M3
72MHz
100Pins
80I/O's
64KB
12Bit
3.6V
85°C