The STM32F401VBT6 is a STM32 F4 series 32-bit Microcontroller based on the high-performance ARM Cortex-M4 RISC core operating at a frequency of up to 84MHz. Its Cortex-M4 core features a floating point unit (FPU) single precision which supports all ARM single precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security. The device incorporate high-speed embedded memories (up to 128kB of Flash memory, up to 64kB of SRAM) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix. This device offer one 12-bit ADC, a low-power RTC, six general-purpose 16-bit timers including one PWM timer for motor control, two general-purpose 32-bit timers, as well as standard communication interfaces - up to three I²Cs, four SPIs, two I²Ss and three USARTs.
- 105 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
- 4 to 26MHz Crystal oscillator
- Internal 16MHz factory-trimmed RC
- 32kHz Oscillator for RTC with calibration
- Internal 32kHz RC with calibration
- 16-stream DMA Controller with FIFOs and burst support
- Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
- Cortex-M4 Embedded Trace Macrocell™
- SDIO interface
- USB 2.0 full speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
- CRC calculation unit
- 96-bit Unique ID
- RTC - subsecond accuracy, hardware calendar
應用
技術規格
STM32 Family STM32F4 Series Microcontrollers
32 bit
128KB
LQFP
I2C, I2S, SPI, UART, USB
16Channels
1.7V
-40°C
Surface Mount
STM32F4
MSL 3 - 168 hours
ARM Cortex-M4
84MHz
100Pins
81I/O's
64KB
12Bit
3.6V
85°C