製造商產品編號STPS8H100G-TR
訂購代碼
複捲式2344058RL
條帶式包裝2344058
Product RangeSTPS8
技術資料表
Repetitive Peak Reverse Voltage100V
Average Forward Current8A
Diode Configuration-
Diode Case StyleTO-263 (D2PAK)
No. of Pins3Pins
Forward Voltage Max710mV
Forward Surge Current250A
Operating Temperature Max175°C
Diode MountingSurface Mount
Product RangeSTPS8
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
產品總覽
- Low leakage current
- Avalanche capability specified
- 30A RMS forward voltage
- 750W Repetitive peak avalanche power
- 1.6°C/W Junction to case thermal resistance
應用
Power Management, Industrial
技術規格
Repetitive Peak Reverse Voltage
100V
Diode Configuration
No. of Pins
3Pins
Forward Surge Current
250A
Diode Mounting
Surface Mount
Qualification
Average Forward Current
8A
Diode Case Style
TO-263 (D2PAK)
Forward Voltage Max
710mV
Operating Temperature Max
175°C