製造商產品編號TS420-600T
訂購代碼9804269
技術資料表
Peak Repetitive Off State Voltage600V
Gate Trigger Current Max200µA
Average On State Current2.5A
On State RMS Current4A
Thyristor Case StyleTO-220AB
No. of Pins3Pins
Peak Non Repetitive Surge Current30A
Holding Current Max5mA
Gate Trigger Voltage Max800mV
Operating Temperature Max125°C
Thyristor MountingThrough Hole
Product Range-
MSL-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
產品總覽
The TS420-600T is a 4A sensitive gate Silicon Controlled Rectifier (SCR) with highly sensitive triggering levels. It is suitable for all applications where the available gate current is limited. It provides an optimized performance in a limited space.
- 600V Vdrm/Vrrm Repetitive peak OFF-state voltage
- 0.2mA IGT Triggering gate current
應用
Power Management, Motor Drive & Control, Consumer Electronics, Portable Devices, Safety
技術規格
Peak Repetitive Off State Voltage
600V
Average On State Current
2.5A
Thyristor Case Style
TO-220AB
Peak Non Repetitive Surge Current
30A
Gate Trigger Voltage Max
800mV
Thyristor Mounting
Through Hole
MSL
Gate Trigger Current Max
200µA
On State RMS Current
4A
No. of Pins
3Pins
Holding Current Max
5mA
Operating Temperature Max
125°C