製造商產品編號CCG1R5-12-15SR
訂購代碼4051187
Product RangeCCG1R5 Series
技術資料表
Power Supply ApplicationsITE
DC / DC Converter TypeSurface Mount DIP
Input Ratio4:1
Output Power Max1.5W
No. of Outputs1 Output
Output Voltage - Output 115V
Output Current - Output 1100mA
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output RegulationRegulated
Isolation Voltage1.5kV
Input Voltage DC Nom12V
DC / DC Converter Output TypeFixed, Adjustable
Width10.4mm
Height11.5mm
Depth15.7mm
Input Voltage DC Min4.5V
Input Voltage DC Max18V
Product RangeCCG1R5 Series
產品總覽
CCG1R5-12-15SR is a space saving CCG1R5 series isolated DC-DC converter. In addition to battery powered equipment, applications include process control, data communications, telecommunications and test or measurement related products. CCG1R5 converters features a plastic case and measure 15.7mm (length) x 10.4mm (width) x 11.5mm (height). On the highly automated production line utilising X-ray inspection, no encapsulation is used in order to avoid quality risks associated with silicone potting compounds during the customer reflow soldering process.
- Wide 4:1 input range, 4.5V to 18V input voltage range, single output
- 15V output voltage, 0.1A output current, 1.5W max power, 79% efficiency (100% load, nominal input)
- IEC/UL/CSA/EN62368-1 certified, easier system compliance
- Reduced derating at high ambient temperatures, more useable power
- No silicone potting, reduced quality risk during surface mount reflow process
- Space saving package sizes, less board area needed, -40 to +100°C ambient operating temperature
- Surface mounting, switching frequency of 400KHz (fixed)
- Overcurrent, overvoltage and overtemperature protection, 5 years warranty
技術規格
Power Supply Applications
ITE
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
100mA
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
1.5kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed, Adjustable
Height
11.5mm
Input Voltage DC Min
4.5V
Product Range
CCG1R5 Series
DC / DC Converter Type
Surface Mount DIP
Output Power Max
1.5W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Regulated
Input Voltage DC Nom
12V
Width
10.4mm
Depth
15.7mm
Input Voltage DC Max
18V