製造商產品編號CCG3-48-15SF
訂購代碼4051172
Product RangeCCG3 Series
技術資料表
Power Supply ApplicationsITE
DC / DC Converter TypeDIP
Input Ratio4:1
Output Power Max3W
No. of Outputs1 Output
Output Voltage - Output 115V
Output Current - Output 1200mA
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output RegulationRegulated
Isolation Voltage1.5kV
Input Voltage DC Nom48V
DC / DC Converter Output TypeFixed, Adjustable
Width10.4mm
Height11.5mm
Depth15.7mm
Input Voltage DC Min18V
Input Voltage DC Max76V
Product RangeCCG3 Series
產品總覽
CCG3-48-15SF is a space saving CCG3 series isolated DC-DC converter. In addition to battery powered equipment, applications include process control, data communications, telecommunications and test or measurement related products. CCG3 converters features a plastic case and measure 15.7mm (length) x 10.4mm (width) x 11.5mm (height). On the highly automated production line utilising X-ray inspection, no encapsulation is used in order to avoid quality risks associated with silicone potting compounds during the customer reflow soldering process.
- Wide 4:1 input range, 18V to 76V input voltage range, single output
- 15V output voltage, 0.2A output current, 3W max power, 83% efficiency (100% load, nominal input)
- IEC/UL/CSA/EN62368-1 certified, easier system compliance
- Reduced derating at high ambient temperatures, more useable power
- No silicone potting, reduced quality risk during surface mount reflow process
- Space saving package sizes, less board area needed, -40 to +100°C ambient operating temperature
- Through hole mounting, switching frequency of 400KHz (fixed)
- Overcurrent, overvoltage and overtemperature protection, 5 years warranty
技術規格
Power Supply Applications
ITE
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
200mA
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
1.5kV
DC / DC Converter Output Type
Fixed, Adjustable
Height
11.5mm
Input Voltage DC Min
18V
Product Range
CCG3 Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
3W
Output Voltage - Output 1
15V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Regulated
Input Voltage DC Nom
48V
Width
10.4mm
Depth
15.7mm
Input Voltage DC Max
76V