製造商產品編號PXD40-24WS12
訂購代碼4349470
Product RangePXD40W Series
技術資料表
Power Supply ApplicationsITE & Industrial
DC / DC Converter TypeDIP
Input Ratio4:1
Output Power Max40W
No. of Outputs1 Output
Output Voltage - Output 112V
Output Current - Output 13.333A
Output Voltage - Output 2-
Output Current - Output 2-
Output Regulation-
Isolation Voltage-
Input Voltage DC Nom24V
DC / DC Converter Output TypeFixed
Width25.4mm
Height10.2mm
Depth50.8mm
Input Voltage DC Min9V
Input Voltage DC Max36V
Product RangePXD40W Series
SVHCNo SVHC (15-Jan-2018)
產品總覽
PXD40-24WS12 is a PXD40 series industrial DC to DC converter featuring wide 4:1 input range in a compact 2 x 1” (50.8 x 25.4mm) industry standard package. The PXD40 series typically draws a low 3mA input current when the remote on/off function is used, prolonging battery life for portable equipment. The modules have six-sided shielding to reduce radiated noise.
- Input voltage range from 9to 36VDC
- Output voltage is 12VDC
- Maximum output current is 3.333A
- Maximum power of 40W
- No load current is 15mA, efficiency is 92%, maximum load capacitance is 2,000uF
- Certified to IEC/UL/CSA/EN 62368-1
- Suitable for industrial applications
- Positive logic remote on/off, no heatsink fitted
- 50.8 x 25.4 x 10.2mm size
技術規格
Power Supply Applications
ITE & Industrial
Input Ratio
4:1
No. of Outputs
1 Output
Output Current - Output 1
3.333A
Output Current - Output 2
Isolation Voltage
DC / DC Converter Output Type
Fixed
Height
10.2mm
Input Voltage DC Min
9V
Product Range
PXD40W Series
DC / DC Converter Type
DIP
Output Power Max
40W
Output Voltage - Output 1
12V
Output Voltage - Output 2
Output Regulation
Input Voltage DC Nom
24V
Width
25.4mm
Depth
50.8mm
Input Voltage DC Max
36V