製造商產品編號CA0508KRX7R7BB104
訂購代碼
整卷3871670
複捲式3873364RL
條帶式包裝3873364
Product RangeCA Series
技術資料表
Capacitance0.1µF
Capacitor Case / Package0508 [1220 Metric]
Voltage(DC)16V
No. of Capacitors4Capacitors
Capacitor TerminalsSMD
Capacitance Tolerance± 10%
Capacitor MountingSurface Mount
Dielectric CharacteristicX7R
Product Length2mm
Product Width1.25mm
Operating Temperature Min55°C
Operating Temperature Max125°C
Product RangeCA Series
Qualification-
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
產品總覽
- Capacitance is 0.1µF
- Capacitance tolerance is ±10%
- Capacitor case is 0508 [1220 metric]
- Dielectric characteristic is X7R
- Voltage rating is 16V DC
- Operating temperature range from -55°C to +125°C
- Board space saving
- Time-saving mounting process
- Reduction in number of solder joints
- Simpler PCB design
技術規格
Capacitance
0.1µF
Voltage(DC)
16V
Capacitor Terminals
SMD
Capacitor Mounting
Surface Mount
Product Length
2mm
Operating Temperature Min
55°C
Product Range
CA Series
SVHC
No SVHC (04-Feb-2026)
Capacitor Case / Package
0508 [1220 Metric]
No. of Capacitors
4Capacitors
Capacitance Tolerance
± 10%
Dielectric Characteristic
X7R
Product Width
1.25mm
Operating Temperature Max
125°C